Aday Öğrenci | Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Merkezi | Yerleşke Haritası | Web Posta | İhale İlanları | Tamamlanmış Projeler | EBYS Ana Sayfa | English
 
 
 
  Üniversitemiz Yönetim Akademik Öğrenci Araştırma Kütüphane Yerleşke Servisler  
 
  Genel Bilgi
  Tarihçe
  Misyon, Vizyon, Hedefler
  Plan ve Raporlar
  Stratejik Plan
  Kalite Güvencesi
  Logo
  Fotoğraf Galerisi
  İhale İlanları
  Sonuçlanan İhaleler
  Bilgi Edinme Birimi
  Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
  Haber Merkezi

> Üniversitemiz  >  Genel Bilgi        

Seyhan Baraj Gölü’nün doğu  yakasında 20 bin dekar arazi üzerine kurulu Çukurova Üniversitesi Balcalı  Kampüsü insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanıdır.  Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı,  öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern  tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitemiz 1973 yılında kurulmuştur. 1969 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulan Adana Ziraat  Fakültesiyle, 1972 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı olarak hayata  geçirilen Çukurova Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesinin çatısı altına alınan  ilk çekirdek öğretim yuvalarıdır. İki fakülte ile eğitim hayatına başlayan  üniversitenin bugün geldiği durum, 17 Fakülte, 4 Yüksekokul, 12 Meslek  Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 Enstitü ve 35 Araştırma ve Uygulama  Merkezidir. 2017 yılı Eylül ayı itibariyle Çukurova Üniversitesinde 2.294 Akademik Personel, 14.636’sı ön lisans, 33.853’ü lisans ve 7.746’sı ise lisansüstü olmak üzere toplam 56.235 kayıtlı öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev almaktadır.                                               

MODERN DERSLİKLER VE AMFİLER                

Üniversitede öğrencilerin derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern derslikler ve amfiler bulunmaktadır.

Bilimsel ve kültürel etkinliklerde kullanılan, her türlü teknik donanıma sahip, 525 ve 150 kişi  kapasiteli iki salondan oluşan amfi, Çukurova Üniversitesinin kurucu Rektörü Prof.  Dr. Mithat Özsan’ın adını taşımaktadır. Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi, 450  kişilik geniş fuayesiyle sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Sadece Üniversitemizde değil bölgemizde gerçekleştirilen büyük organizasyonların yapılabileceği 1360 kişi kapasiteli Kongre Merkezinde paralel küçük çalışma gruplarının toplanabileceği çok sayıda toplantı odası da bulunmaktadır. Ziraat  Fakültesi Akif Kansu Salonu da 165 kişilik kapasitesiyle bilimsel ve kültürel etkinliklere  ev sahipliği yaparken, Afife Jale Salonu adı verilen döner sahneli 120 kişilik  çok amaçlı salon sanat etkinlikleri için önemli bir mekân olarak hizmet  vermektedir. Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde de 400 kişilik Hipokrat Konferans  Salonu bulunmaktadır. Kampusta yer alan ve çağdaş mimarisiyle dikkatleri çeken  3.500 kişilik Açık Hava Tiyatrosu da başta konserler ve tiyatrolar olmak üzere  çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.              

SOSYAL HAYAT OLANAKLARI                 

Kampus içerisinde bölgenin en önemli hastane kompleksinin yanı sıra, Medikososyal Ünitesi, lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, her türlü sporun yapılabildiği salonlar ve sahalar, sağlıklı yaşam merkezi, anaokulu, market, öğrenciler ile çalışanlara öğle yemeği sunulan kafeteryalar, kafeler, büfeler ve kantinler, posta ve telefon hizmeti veren birimler, banka şubeleri, modern makinelerle donatılmış  bir basımevi ve merkezi kütüphane bulunmaktadır. Böylelikle hem öğrencilerin hem de çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılanması sağlanmaktadır. Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi, 12 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800 okuyucu kapasitesine sahiptir. Türkiye’deki 12 Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezinden birisidir.               

BARINMA OLANAKLARI                 

Her yıl binlerce öğrencinin eğitim için geldiği Üniversitemiz içinde ve Adana şehir merkezinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, 3.810’u kız,2,648’i erkek olmak üzere, toplam 6.458 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Kampus dışında kent merkezinde öğrencilere yönelik imkânların sunulduğu özel yurtlar da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, Ceyhan Mühendislik ve Veteriner Fakültelerimizin ve Ceyhan Meslek Yüksekokulumuzun bulunduğu Ceyhan ilçesinde özel ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanmaktadırlar.  Ceyhan ilçesinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 171’i kız, 330’u erkek olmak üzere, toplam 501 öğrenci kapasiteli yurt bulunmaktadır. Ayrıca Çukurova Üniversitesi ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca sürdürülen ortak çalışmalar sonrasında, Çukurova Üniversitesi kampusunda 3.000 kişi kapasiteli yeni bir yurt binasının yapılması kararı alınmıştır.                

KÜLTÜR VE SANAT OLANAKLARI                 

Çukurova Üniversitesinde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum, gösteri sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.  Üniversite Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalar yapan Kültür Sanat Merkezi, öğrencilerin boş zamanlarını ilgi alanlarına göre değerlendirmekte, onları yeni alanlara yönlendirmekte, dinlenme ve eğlenme olanakları yaratmaktadır. Güzel Sanatlar Bölümü ve Kültür Sanat Merkezine başvuruda bulanan öğrenciler, uzman ve deneyimli öğreticiler tarafından çeşitli sanat dallarında eğitilmekte, yeteneklerini geliştirmeleri sağlanmaktadır. Öğrenciler, yılsonlarında üyesi oldukları topluluklar içinde hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme olanağı bulmakta, hem de becerilerini arkadaşları ve üniversite mensuplarıyla paylaşmaktadır.   Öğrencilerin; arzu ettikleri takdirde, eğitim-öğretim dönemi süresince ders alabilecekleri programlar şunlar: Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Bağlama, Halk Bilimi, Halk Oyunları, Üflemeli Çalgılar, Tambur, Ud, Kanun, Piyano, Pop Gitar, Klasik Gitar, Şan, Resim, Süsleme Sanatları, Sanat Tarihi, Deri El Sanatları, Fotoğraf, Tiyatro ve Sinema. Kültür Sanat Merkezi binasında ayrıca, Öğrenci Konseyi ve öğrenci kulüplerine ait çalışma odaları da bulunmakta ve öğrenciler buralarda özgürce kendilerini ifade ederek yaratıcılıklarını gösterebilmektedirler.                               

SPOR OLANAKLARI                 

Öğrencilerinin bedenen ve ruhen de sağlıklı olmalarını ilke edinen Çukurova Üniversitesinde, her türlü sporun yapılabileceği spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Tesislerden, üniversite personeli olmayanlara da yararlanma imkânı sunulmaktadır.              

Üniversitede 5600 metrekare kapalı alana sahip, tribünleri teleskobik ve 3.500 kişi kapasiteli Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı bulunmaktadır. Salon; spor karşılaşmalarının yanında konser ve çeşitli organizasyonların gerçekleştirilebilmesine de uygun olarak inşa edilmiştir. Balcalı Kampusu’nda yer alan ve Hacı Ömer Sabancı Vakfınca (VAKSA) yaptırılan, Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzu, bölgenin en modern tesislerinden biri konumundadır. Balcalı Kampusu’nda kapalı yüzme havuzunun dışında, spor ve cimnastik salonları; çim ve halı futbol sahaları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları ve atletizm alanlarıyla, Seyhan Baraj Gölü kıyısında bir de kayıkhane yer almaktadır. Sağlıklı Yaşam Merkezinde ise tüm personelimiz ve öğrencilerimizin kuvvet ve dayanıklılık egzersizleri yapacakları salon ve donanım olanakları sunulmaktadır.

SOSYAL TESİSLER                

Kampusta, Seyhan Baraj Gölü’nün kıyısında,  çam ağaçları arasında yer alan ve eşsiz bir manzaraya sahip bulunan Sosyal Tesisler; konukevi bölümü ve geniş yemek salonlarından oluşmaktadır. Göl kenarında bulunan Kayıkhane Tesislerinde, yemek Seyhan Baraj Gölünün güzelliği eşliğinde yenmektedir. Kampus içerisinde üniversiteye sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikler için gelen konuklar, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 12 odalı, 24 yatak kapasiteli Sosyal Tesisler konukevi bulunmaktadır. Bununla beraber üniversite 50 yatak kapasiteli modern bir konuk evine sahiptir.    

SAĞLIK HİZMETLERİ                

Üniversitede öğrenciler ile üniversite çalışanlarının beden ve ruh sağlıklarının korunması amacıyla Medikososyal Merkezi hizmet vermektedir.  Sağlık, psikolojik danışma ve rehberlik ile sosyal hizmetler alanlarında çalışmalar yapılan merkezde; aile hekimliği, diş ve diş eti hastalıkları dallarında uzman hekimler hizmet vermektedir. Sağlık hizmeti almak için merkeze başvuruda bulunanlar ayakta tedavi edilmekte, daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda ise başta Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi olmak üzere, diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedirler. Ayrıca risk grubu içerisinde olan Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi öğrencilerine Hepatit-B aşıları yapılmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi ise öğrencilerin üniversiteye uyum, kişilik, aile, arkadaşlık ve eğitimle ilgili sorunlarına çözümler üretmektedir. Bu birimde ayrıca, ruhsal sorunları olanlara bireysel, grup ve aile terapisi uygulanmaktadır.  Sosyal Hizmetler Biriminde görevli sosyal hizmet uzmanları; eğitim, barınma, beslenme gibi sorunlara çözümler üreterek hizmet vermektedir. Madde Bağımlılığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Birimi de Medikososyal Merkezimiz bulunmakta, öğrencilere danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri ile araştırma faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca 1150 yatak kapasiteli, günde ortalama 2100  hastaya hizmet veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi tam donanımlı 3. Basamak bölge hastanesi özelliğindedir.

               

 Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü 01330 Balcalı, Sarıçam / ADANA Telefon: 0 (322) 338 60 84 Faks: 0 (322) 338 69 45 KEP: cukurovauniversitesi@hs01.kep.tr
 Bu sayfayı 01.01.2013 tarihinden itibaren 85787 kişi ziyaret etmiştir